Print

Home > Thema's > Kabels en Leidingen

Onder de grond

Niet alleen bovengronds, maar ook ondergronds is het Stationsgebied van Utrecht een van de drukste punten van Nederland. Bovengronds gaat het dagelijks om 20.000 fietsers, 10.000 voetgangers en 2.600 bussen. Ondergronds hebben we naast parkeergarages, tunnels en archeologische restanten, te maken met een netwerk van kabels en leidingen. Onderstaand overzicht laat zien wat er zoal aan kabels en leidingen in de ondergrond van het Stationsgebied ligt.

  • Riolering: 18.074 meter
  • Waterleiding: 8.332 meter
  • Warmteleiding: 7.929 meter
  • Gasleiding: 7.531 meter
  • Glasvezel: 32.907 meter

Om bovengronds te kunnen bouwen, moet het onder de grond eerst goed op orde zijn. Daar zijn we in het Stationsgebied al vanaf 2006 mee bezig. Zo zijn er bijvoorbeeld op het Vredenburg al kabels en leidingen verlegt om straks onder meer het Muziekpaleis te kunnen bouwen. Daarnaast is er archeologisch onderzoek gedaan naar Kasteel Vredenburg en de middeleeuwse woonwijk De Teerling.

Get the Flash Player to see this player.

In dit filmpje zie je hoe kabels en leidingen verlegd worden en wat dit allemaal met zich meebrengt.

Nieuw kabeltracé Catharijnesingel/Vredenburg

Over een paar jaar starten we met het terugbrengen van het water in de Catharijnesingel, compleet met nieuwe bruggen en ondergrondse parkeergarages. De binnenstad is dan weer omsingeld. Voordat het zover is moet eerst het kabeltracé dat vanaf het Centraal Station via de Catharijnesingel en het Vredenburg naar de Neude loopt omgeleid worden. Dit kabeltracé zorgt ervoor dat zowel tijdens als na de verbouwing het gebied voorzien blijft van gas, water, licht en internet, alsmede afvoer van rioolwater.

CONT/K/kabeltraceouderoute
Kaartje oude kabeltracé


CONT/K/kabeltracenieuweroute
Kaartje nieuwe kabeltracé

Op bovenstaande kaartjes ziet u het huidige kabeltracé en het nieuwe tracé, dat straks vanaf het Centraal Station via het Smakkelaarsveld, Nieuwe Daalstraat, Knipstraat, Bergstraat, Willemstraat en het Vredenburg naar de Neude loopt.

Inmiddels is een deel van het nieuwe tracé gelegd, onder meer door een gestuurde boring vanuit de Knipstraat op 14 meter diepte onder de Catharijnebaan door naar de Bergstraat. Ook in Wijk C liggen de kabels en leidingen inmiddels in de grond.

Op het Smakkelaarsveld is de laatste hand gelegd aan het deel van het tracé dat straks op 5 meter diepte onder het water van de Leidsche Rijn doorloopt. De kabels en leidingen liggen hier in mantelbuizen op een vloer van onderwaterbeton, met aan de zijkanten damwanden. Deze kabels zijn vervolgens doorgetrokken in de richting van Hoog Catharijne en de Catharijnesingel. Ook is een nieuw riool aangelegd.
 

Nieuw Kabeltracé Croeselaan

In april 2010 is ook begonnen het vernieuwen van kabels en leidingen op en rondom de Croeselaan. Dit om ook in de toekomst -als het Stationsgebied klaar is- alle gebouwen op en rondom het Jaarbeursplein (zoals Stadskantoor, Megabioscoop, Hotel, etc.) te kunnen voorzien van ondermeer warmte, gas, water en licht. De werkzaamheden zijn afgerond in de Jeremias de Deckerstraat, de Croeselaan en een deel van de mineurslaan Mineurslaan. In 2011 wordt er gewerkt op het Jaarbeursplein.

Meer info over de werkzaamheden Croeselaan

CONT/K/kabels en leidingen